Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ludvík II. Bavorský

20. 10. 2007
Ludvík II. Bavorský
(1864-1886)

Obrazek

Ludvík II. z bavorského královského rodu Wittelsbachů se narodil v Mnichově, dne 25. srpna 1845. Jeho otcem byl bavorský král Maxmilián II., matkou Frederika Pruská.


V dětství často pobýval na romantickém zámku svého otce v Hohenschanagau. Jeho otec Maxmilián zemřel roku 1864, tak se stal Luvík ve věku 18 let bavorským králem. V politice se však mnoho neprosazoval, především se věnoval kultuře a umění. Jeho oblíbeným hudebním skladatelem byl Richard Wagner. Toho Ludvík velmi podporoval a pozval ho dokonce do Mnichova. Ludvík se inspiroval Wagnerovými operami se středověkým německým námětem, a proto se rozhodl, že nechá postavit zámek, který bude vypadat jako pohádkový hrad, tedy hrad v době pravých šlechtických ideálů. Vzorem se mu stal hrad Wartburg, který Ludvík navštívil.


Svůj pohádkový zámek nechal Ludvík postavit na skále nedaleko Hohenschangau. Ludvík mu dal jméno Neuschwanstein (=Nový labutí kámen). Přestože vypadá tento zámek jako středověký hrad, je velmi moderní, na jeho stavbu byl použit jeřáb, jako stavební materiál pak posloužily cihly. Spolu s Neuschwansteinem nechal Ludvík postavit další dva zámky - Linderhof a Herrenchiemsee.


Tyto 3 nákladé stavby financovány ze státní pokladny rozbouřily Ludvíkovy ministry. Ti se nakonec rozhodli, že se musí krále zbavit. Na základě politicky objednaných psychologických posudků zbavili Ludvíka svéprávnosti. Potom byl Ludvík převezen na zámek Berg.


Ludvík II. byl 18. června 1886 nalezen na břehu jezera mrtev spolu se svým lékařem dr. Guddenem. Ani dnes nevíme, zda spáchal Ludvík sebevraždu (Ale proč by páchal sebevraždu i dr. Gudden?), zda došlo k vraždě či jestli se oba utopili (Král byl ale dobrý plavec!). Dnes stojí v místě Ludvíkovy smrti kříž, který upomíná na toto neštěstí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

konvičkova

(marketa, 3. 6. 2010 15:48)

ja vam chci rict ze tu mate vse jenom o lásce a to se my liby tak se vas chci zeptat jestli bystemytp ne vi diskl moc vas prosim to co pisete my vzdicky vytiskněte naschledanou a mejte se

dobra stranka

(kristyna, 10. 2. 2009 14:34)

je to dbra stranka dozvedela sem se od ni co potrebuju ale taky musite umet hledat pak najdete tuto super stranku