Jdi na obsah Jdi na menu
 


František I.

10. 10. 2006
František I.
(1792-1835)

Obrazek

Císař František I. (často označován jako císař Svaté říše římské František II.) se narodil 12. února roku 1768. Jeho rodiče byli císař Leopold II. a Marie Ludovika Španělská. V mládí byl vychováván k tomu, aby řídil říši jako jeho strýc (Josef II.) a babička (Marie Terezie) podle vzoru francouzského osvícenství. Z tohoto pochopil dobře jenom jednu věc - tajnou policii.

Roku 1790 se po smrti svého bratra ujímá vlády Františkův otec Leopold II. a o dva roky později, když Leopold II. umírá na zápal plic, se dostává na trůn mladý František, kterému bylo tehdy pouze 24 let.

Ten uvrhnul monarchii o několik století dozadu. Reformy, které provedla Marie Terezie a Josef II., nebral nikdy vážně a spíše se snažil zbrzdit všechen pokrok. V tom mu pomohl i nový kancléř Klemenz Wenzel Nepomuk Metternich, který pronesl známou větu: Podařilo se nám pokrok zbrzdit, nikoli však zastavit.

František I. podnikal válku proti revoluční Francii, v jejíž čele se objevila velká hrozba - Napoleon I. Bonaparte. S ním se utkalo Rakousko v bitvě u Slavkova, kterou Napoleon vyhrál. Jako záruku míru provdal František svou dceru Marii Luisu Napoleonovi. Roku 1804 se Napoleon nechává korunovat císařem, o rok později přijímá František tento titul také a roku 1806 ohlašuje zánik Svaté říše římské. Po pádu Napoleona byli Marie Luisa a její syn Orlík převezeni zpět do Rakouska. Orlík získal Zákupské vévodství ve východních Čechách, dlouho si ho však neužil, neboť brzy umírá na tuberkulózu.

Rakouský císař, český a uherský král František I. umírá roku 1835 ve Vídni.
Před smrtí řekl svému synovi - následníkovi trůnu Ferdinandovi, aby nic neměnil na uspořádání státu. Byla to jistě dobře míněná rada a možná by byla užitečná, kdyby u císařova hrobu nestál malý pětiletý chlapec. Tím chlapcem byl arcivévoda František Josef, který vešel do dějin jako pozdější rakouský císař.

 

Náhledy fotografií ze složky Habsbursko-Lotrinská dynastie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím?

(Prosím, 28. 2. 2009 8:06)

Prosím dejte si mou stránku do oblíbených adresa zní:http://www.vsechno38.estranky.cz/