Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Josef I.

8. 10. 2006
František Josef I.
(1848-1916)

Obrazek

František Josef I. se narodil 18. srpna roku 1830 ve Vídni jako syn arcivévody Františka Karla a arcivévodkyně Žofie.
Už od mládí byl vychováván k tomu, aby se jednou stal rakouským císařem, i když jím zpočátku neměl vůbec být. Pak však přišel pro Rakousko revoluční rok 1848 a jeho strýc císař Ferdinand V. Dobrotivý abdikoval ke všem říšským povinnostem, i když vlna odporu nebyla šířena proti němu.

Trůnu se měl ujmout Ferdinandův mladší bratr František Karel, ten se však vzdal veškerých nároků na trůn ve prospěch svého syna Františka Josefa.
A tak bylo vše připraveno k nástupu budoucího panovníka. Dne 2. prosince toho roku řekl odstoupivší Ferdinand V.  svému synovci: ,,Jen buď hodný.´´

Přestože byl císař mladý, podporoval spíše konzervativní myšlení. Po skončení tzv. Metternichova absolutismu se dostává do funkce kancléře Alexander Bach. Pokud od něj lidé očekávali jiné postupy, zcela se mýlili.

Co se týče válek, nevedl si František Josef I. nejlépe. Rakousko postupně ztrácí Lobardii a po prohrané prusko-rakouské válce roku 1866 ztrácí i území Benátska. Pod vlnou nátlaku vydává roku 1867 listinu, která vyhlašuje vznik Rakouska-Uherska (též rakousko-uherské vyrovnání nebo rakouský dualismus). V podstatě jde o rozdělění na personální unii s tím, že každá z těchto částí může rozhodovat o své vnitřní politice.

Císařův osobní život nebyl nikterak šťastný, Jeho manželkou byla Alžběta Bavorská zvaná též Sissi. V mládí si měl císař vzít její starší sestru Helenu, nicméně potkal Sisi, do které se zamiloval. A tak se později konala svatba. Jejich manželský život nedopadl dobře, kvůli intrikám na vídeňském dvoře. Císařovna cestovala, když vtom ji probodl anarchistu Luigi Lucheni na břehu Ženevského jezera. Císařův syn Rudolf spáchal sebevraždu na svém loveckém zámečku, bratr Františka Josefa Maxmilián byl zavražděn v Mexiku, pozdější následník trůnu František Ferdinand de´ Este byl zavražděn v Sarajevu, což byla záminka pro vypuknutí I. světové války, kterou vyhlásilo Rakousko Srbsku 28. července roku 1914. Vzhledem k tomu, že neměl císař jiné příbuzenstvo, jmenovala následníkem trůnu svého prasynovce Karla (pozdější císař Karel I.).

Zdravotní stav císaře se neustále zhoršoval. Císař nakonec umírá po zápalu plic 21. listopadu roku 1916. Na trůn nastupuje Karel I. a vládne pouhé dva roky, do konce pro Rakousko prohrané I.  světové války. Roku 1918 definitivně zanikla Habsburská monarchie.

obraz tehdy mladého císaře:                                      císařova manželka Alžběta Bavorská:
Obrazek

Obrazek


 
 

Náhledy fotografií ze složky Habsbursko-Lotrinská dynastie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muž práce a konvencí

(Jana, 7. 2. 2014 20:48)

František JosefI. neměl lehký život.Byl příliš svázaný konvencemi,postihly ho mnohé osobní tragédie.Odpočinutí lehké dej mu,Pane.

info@franz-joseph.eu

(Admin, 15. 5. 2010 20:07)


Dobrý den .
Rádi bychom Vás oslovili s nabídkou nahlédnout do rozsáhlé sbírky pohlednic,
filatelie, medailí, knih a dalších předmětů z posledního slavného období
monarchie na našem území. Na www.franz-josef.cz naleznete První internetové
muzeum Franz Josefa I.,Wilhelma II. a první světové války.
Možná vás tyto stránky zaujmou.
Pokud nám vložíte náše www do vaší informační databáze ..budeme vděčni.
S pozdravem Admin

Mé stránky

(P-ondra, 3. 4. 2008 14:57)

P.S.Zde je odkaz mých stránek:http://www.abc-bitvy.estranky.cz/

Nepřesné informace

(P-ondra, 3. 4. 2008 11:03)

Dobrý den

Já píši již půl roku knihu o Františkovi Josefovi I. a mám tedy o něm spousty informací.Je to hezký nápad zveřejnit bezpochyb nádherný kus historie ale pokud má váš blog vyniknout myslím že by potřeboval více kvalitních informací.V žádném případě vás tímto nekritizuji ale pouze konstatuji v čem bude váš problém.Bzdete-li mít chut podívejte se na mé stránky a nebo mne kontaktujte na:Freestyle.Ondra@centrum.cz Budu moc rád.Hezký zbytek dne.Ondra

lol

(xanty123, 23. 5. 2007 11:58)

drsneeeeeeeee jo a podivej se na moj blog a napis komentar atd...www.xanty123.blog.cz

Veliký blbeček

(marek, 11. 2. 2007 10:56)

neumíš psát tyroubo . jsou tam samé chyby